Obecní knihovna Cetkovice
Naposledy aktualizováno: 06.01.2019 20:35:41

ARCHIV 

 

Výstava „V kuchyni našich maminek a babiček“

 

 

V průběhu května a dubna 2016 se nám podařilo zrealizovat výstavu o kuchařském umění minulého století. Od příznivců naší knihovny jsem získala k zapůjčení spoustu vydaných knih s recepty počínaje rokem 1919 až po léta osmdesátá a devadesátá. Pro zajímavost jsem vystavila několik kuchařek s recepty z dnešní doby. Velmi zajímavou knihou byla ručně psaná kuchařka mé babičky z roku 1929 a k tomu příručka pro žákyně kuchařské školy ze stejného roku. Ta byla hlavním impulzem k uspořádání výstavy na toto téma. Jinak mě také zaujalo sešitové vydání receptů Dr. Oetkera „Jak se to podaří“, ale nemohli jsme zjistit rok vydání. Pátrala jsem po internetu a v jednom antikvariátu jsem zjistila, že to byl rok 1936. 

 

Vystavené knihy velmi vhodně doplňovaly zapůjčené - mlýnky na kávu, hmoždíř, formičky na pečení, kameninový pekáč, kořenky, váhy, forma na máslo, hrnce, konvička, struhadlo, váleček, porcelán, zástěrky, pokrývky hlavy, vyšívané nápisy na zeď,  např.  „Co se doma uvaří, má se doma snísti!“

 

 Výstavu zdobila figurína s dobovým oblečením – zástěra, šaty, pokrývka, hlavy.

 

 Při oslavě Dne matek v neděli 8. května se nám podařilo výstavu převézt do kulturního domu, kde si ji mohly prohlédnout babičky a maminky, které přišly na oslavu.

 

Moc bych chtěla poděkovat všem, kteří zapůjčili své věci a výstava se tak stala velmi atraktivní.

 

Na závěr uvádím citát z jedné kuchařské knihy: „Jest žena srdcem všehomíra – ten šťasten, koho oblaží – nás živí její láska – víra a pak to – co nám uvaří.“

 

Výstava je zachycena na fotografiích umístěných ve fotogalerii webu knihovny.

 

 

 

 

20.11.2014 - Cestovatelská přednáška – Brunej – zelené srdce Bornea               

Vyprávění cestovatele a přírodovědce  Mgr. Zdeňka Špíška o fungování a  životě v  nížinném deštném lese.

 

17.11.2014 - Odpoledne společenských her pro malé i velké

Představení knihovny trochu jinou formou a hlavně i nečtenářům.Do knihovny bylo zakoupeno několik společ. her pro děti a dospělé -

např. „Český film – otázky a odpovědi“, „QUIXO“- dřevěné kostky -obdoba piškvorek, “Hádanky dráčka Fráčka“, „Česko - otázky a odpovědi".

 

 

12.11.2014 - Literární kavárna - Pověsti z našeho kraje

Společně se četly pověsti o Cetkovicích a blízkém okolí.

 

31.10.2014 - 1. Čtení z obecní kroniky

Čtení z obecní kroniky pro všechny, koho zajímá, co bylo zachyceno v nejstarších kronikách o naší obci - od 16. století.

 

30.10.2014  -  Společné podzimní čtení s dětmi a malování na okrasné dýně                  

 

Společně se dětem četl pohádkový příběh o čarodějnici Bertě. Děti za asistence  svých maminek malovaly na malé okrasné dýně. Vytvořily zajímavé postavičky či zvířátka. Někteří si je odnesli domů, zbylé výtvory zůstaly vystaveny v knihovně.

 

 Zapojení do celostátní akce „Celé Česko čte dětem.“

 

 

17.9.2014 - Literární kavárna - Kniha na mém nočním stolku

 Co právě čtu, bylo tématem této kavárny.

 

9.7.2014 - Literární kavárna - Bohumil Hrabal a jeho tvorba

 Věnována 100. výročí narození spisovatele. Proběhla "pohrabalovsku" posezením na venkovní zahrádce místní restaurace, kde se četlo z Hrabalových knih.

 

Duben - květen 2014 Výstava ručních prací našich maminek a babiček

 Ukázka, co všechno dokážou ručně vyrobit maminky a babičky z naší obce.

 

9.4.2014 - Literární kavárna - Trocha napětí v literatuře 

Tentokrát byla zaměřena na detektivní a kriminální romány našich a zahraničních autorů především z nabídky knihovny.

 

 

Děti z MŠ a ZŠ v knihovně

 

V pondělí 7. 4. 2014 opět ožila knihovna dětmi z mateřské a základní školy. Co tentokrát bylo pro ně připraveno? Děti prožily příběh holčičky, kterou omylem uzamkli v městské knihovně a ona se tak seznámila s postavami z dětských příběhů a pohádek, i když sama nečetla a neměla ráda knihy. 

Samozřejmě, že byly také pro děti připraveny hádanky, pro ty menší malování a vymalovávání, dále trochu legrace s Popletenou pohádkou od Jiřího Žáčka. Starší děti ze základní školy také četli a na závěr dostali Čtenářský pas - cesta za knihou, kam si mohou zapisovat poznámky o přečtených knihách. S tím mohou přijít za paní knihovnicí a popovídat si o knížce a dostat jako potvrzení razítko.

 

Opět to bylo velmi příjemně strávené dopoledne v knihovně a je velmi potěšující, že se vždy po této akci objeví více dětí i s rodiči a vypůjčí si knihy a také mají zájem o knihy, z kterých jsme četli nebo si o nich povídali. Už se těšíme na další akce.

 

 

Čtvrtek 3. dubna 2014 v 18 h v knihovně

 

 se uskutečnila zajímavá cestovatelská přednáška:

 

Na kole za přírodními a etnickými skvosty

 

severního Vietnamu.

Vyprávění cestovatele RNDr. Tomáš Ruska o  svých zážitcích z Vietnamu, zajímavé fotografie, artefakty.

 

 

4.3.2014 - Literární kavárna - Smějeme se s knihou aneb humor v literatuře

Povídání o knížkách s humornou tématikou - byly připraveny knihy z knihovny, dále si účastnici přinesli své, např. Osudy dobrého vojáka Švejka, Hrdý Budžes, Vejce a já, Poslední aristokratka,...

 

Únor - březen 2014 - Výstava hraček z minulého století

Byla vystavena sbírka hraček paní Milady Smékalové. Výstavka zaujala nejen malé děti, ale i dospělé obyvatele obce, kteří si zavzpomínali na své dětství.

 

29.1.2014 - Literární kavárna - Jane Austenová a její dílo

 

27.12.2013 - Literární kavárna - Vánoce v Česku a ve světě

Jak prožíváme Vánoce? Jaké jsou tradice a zvyky? Nejen u nás, ale i v ostatních zemích světa - o tom byla tato zimní literární kavárna.

 

27.11. 2013 - Literární kavárna - Kniha mého dětství 

Každý máme svoji oblíbenou knihu z dětství, na kterou nezapomeneme a občas se k ní vracíme.

 

Pátek 8. 11. 2013 v 18 hodin – v obecní knihovně

 

„Nejstarší dějiny Malé Hané

 

aneb co Alois Ferulík a Jaroslav Mackerle ještě nevěděli“.

 

 Velmi poutavě a zajímavě seznámil pan PhDr. David Vích posluchače  s poznatky o pravěkém osídlení Malé Hané získanými v průběhu povrchové prospekce uplynulých patnácti let. Nezapomněl ani na nálezy z blízkého okolí a samotných Cetkovic.

 

Příjemným překvapením byla účast 30 posluchačů.

 

Týden v knihovně  - říjen 2013Den otevřených dveří v knihovně - 28.10.2013

Využili zejména ti,  kteří si nestihli prohlédnout nové prostory knihovny při slavnostním otevření v červnu.

 

 

Literární kavárna /čajovna/ pro dospěléstředa 30.10.2013

Proběhlo příjemné posezení u kávy -  čaje, s knihami, s naplánováním témat pro literární kavárnu a nápady na uspořádání dalších akcí v knihovně.

 

                                                                                      

 

Pohádkové odpoledne se skřítky - čtvrtek 31.10.2013

Proběhlo společné čtení pro děti z knížky o skřítkovi Kaštalínkovi. Děti pak lepily z nasbíraného listí obrázky skřítků. Přijďte se podívat do knihovny na vystavené obrázky.

 

 25. červen 2013 - slavnostní otevření nové knihovny

 

Pondělí 15. dubna 2013

 

opět patřila knihovna dětem ze základní a mateřské školy.

 

 

 Tématem tentokrát byly knihy pro děti ilustrované Helenou Zmatlíkovou. Její ilustrace jsou dětem dobře známé a v tomto roce si připomínáme       90. výročí narození (nar. 23.11.1923, zemřela 4.4.2005). A protože bylo z čeho vybírat, četli jsme pohádky - pro děti z MŠ a mladší žáky z knížky Martínkova čítanka - pohádku o ještěrce, jak ztratila ocásek, o neposlušné postýlce, říkanky z knihy Helena Zmatlíková Dětem. Žáci 4. a 5. ročníku sami četli moderní pohádku O strašidle z knihy Dětem, a jak jim to šlo. 

 

Samozřejmě, že nechyběla prohlídka knihovny, také seznámení s webovými stránkami knihovny a pro starší ukázka, jak hledat v on-line katalogu.

 

   

 

                                                 OBRÁZEK : hz2.jpg                                            

 

                                              OBRÁZEK : hz1.jpg

 

 

 

                              OBRÁZEK : hz3.jpg 

 

  Autorské vyprávění pana Jindřicha Coufala

proběhlo 13. listopadu 2012 v podvečerních hodinách v malém sále kulturního domu. Veselé příběhy, o kterých píše ve svých knížkách, nás pobavily. Jak je vidět, tak i ve starším věku lze zažít spoustu zajímavého. Pan Coufal pořádá se svou partou přátel - manželských dvojic - výlety do okolí Brna a užívají si naplno života. 

Jeho knížky mají zvláštní názvy GADUBAROCO - Putování s vyprávěním 1 a GADUBAROCOŠ - Putování s vyprávěním 2 (jsou to počáteční písmena příjmení jeho přátel).

Škoda jen, že nás na besedu přišlo tak málo. Byl to totiž velmi příjemně strávený podzimní podvečer. Tak těm, kteří se nezúčastnili, nabízím obě knížky k zapůjčení v naší obecní knihovně.

 

 

OBRÁZEK : 7i0o7gnyjnxgegjgyjy7eh4iggzwqctnsrhiuywdfsmpn8b9u6sj1i8iewqblp1wljopfaa.jpg                       OBRÁZEK : gadubarocos.png

            

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Šikovné ruce a ručičky - divadélko v knihovně - 30. 10. 2012

Víte co je to QUILLING? Vyrábění zvířátek, postaviček s využitím papírových proužků. Touto metodou zhotovily v knihovně děti s maminkami zvířátka. Se lvíčkem, papouškem, zajíčky, medvídkem si potom zahrály pohádky podle knížky Pohádková čítánka. 

Fotografie - viz fotogalerie.

 

Čtení s dětmi ze základní a mateřské školy

 

V pondělí 17. dubna 2012 navštívili žáci ZŠ a děti MŠ knihovnu. Prohlédli si nově vytvořené oddělení knih pro děti a mládež. Samozřejmě nechybělo společné čtení a povídání o knížkách, tentokrát na téma méně známých pohádek. Největší úspěch měla "Popletená pohádka" z knihy Hádej, hádej, hadači od Jiřího Žáčka. Bylo v ní zapleteno 16 pohádek a společnými silami byly všechny pohádky odhaleny.

Děti z MŠ zase poslouchaly pozorně čtení z knihy o zvířátkách. Splnit úkol - poskládat roztříhané obrázky z pohádek pro ně nebylo vůbec těžké.

Těším se už teď na další setkání v knihovně.      

 

 

 

V rámci "Týdne knihoven" (5. - 9. 10. 2011) u nás proběhly tři akce:

 

1. Burza vyřazených knih - prodalo se 26 ks po 2,- Kč.

 

2. Anketa pro čtenáře - zúčastnilo se několik čtenářů z řad dětí.

 

3. Čtení pro nejmenší - četlo se tentokrát z knížek, které si děti samy vybraly z nabídky pohádek v knihovně. A aby si měly čím založit rozečtené knížky, dostaly papírovou záložku s podzimními motivy.

 

/fotografie se nachází ve fotogalerii/

 

 

 Březen - měsíc čtenářů - setkání v knihovně 28. 3. 2011

V pondělí 28. března ožila knihovna návštěvou dětí z místní mateřské a základní školy. Co děti v knihovně dělaly? Seznámily se s chodem knihovny, prohlédly si knihy, které si mohou zapůjčit, atd. 

Společné čtení z knížek pohádkáře Václava Čtvrtka završilo příjemné chvíle v knihovně.

Závěrečné luštění, kvízy a hádanky z knihy Hádej, hádej, hadači od Jiřího Žáčka hravě zvládly jak mladší děti, tak i starší školáci.

Těšíme se na další zajímavé setkání v knihovně a hlavně na nové čtenáře.

                                                      OBRÁZEK : kremil21.jpg

Listopad 2010

Veselé povídání o strašidlech a skřítcích

Ve středu 10. 11. 2010 strávily děti s rodiči, s paní ředitelkou MŠ a s paní knihovnicí pravé pošmourné podzimní odpoledne ve společnosti skřítků a strašidel. Ale ne opravdových. Četly si o nich v knížkách. Ani netušily, kolik skřítků a strašidel existuje. Dokonce měly k dispozici i atlas strašidel a encyklopedii skřítků. Maminky přečetly dětem úryvky z knížek, které si s sebou děti přinesly anebo četly z knih obecní knihovny. Děti nakreslily spoustu krásných obrázků strašidel a skřítků a paní knihovnice je vystavila v obecní knihovně. Přijďte se podívat a můžete si vypůjčit nějakou knížku, třeba o strašidlech.

Již třetím rokem pořádáme v naší knihovně společné setkání se žáky místní základní školy. Nejdříve jsme se scházeli před Vánoci a společně si tak navodili příjemnou vánoční atmosféru. V roce 2009 jsme se sešli v březnu - měsíci knihy a internetu . Setkání probíhá obvykle ve dvou skupinách - pro 1. a 2. ročník, a zvlášť pro 3. až 5. ročník. Noví žáčci jsou seznámeni s provozem knihovny a poté se již věnujeme připraveným tématům:

Březen 2010 -  měsíc čtenářů - setkání v knihovně

V pondělí 22. března 2010 navštívíli žáci místní základní školy Obecní knihovnu. Tentokrát byly tématem besedy knihy o přírodě. Děti si prohlédly výstavku knih  o přírodě - encyklopedie, naučné knihy, ale i pohádky a příběhy o zvířátkách.

Paní knihovnice seznámila děti s celostátní akcí Čteme dětem alespoň dvacet minut denně, a tak četla dětem z knížek o přírodě. Žáčkům 1. a 2. ročníku četla z knížky Hádanky od srdíčka (autorka Zuzana Kopecká) a vybrala hádanky o přírodě. Druhou knížkou byl Brumlík a jeho kamarádi (autorka Ivona Březinová) - medvídek poznával při svých návštěvách různá zvířátka.

Žákům vyšších ročníků paní knihovnice četla ze zajímavé knížky Jak?, z které se např. dozvěděli proč má slon tak velké uši nebo kolik očí má moucha. Další kniha, z které si společně četli byla o méně známých zvířátkách žijících v savaně a v pralese.

Na závěr děti luštily křížovky, doplňovačky a kvízy.

Setkání v knihovně bylo jako vždy moc příjemné.

 
Ve stejný den odpoledne se paní knihovnice sešla s dětmi a jejich maminkami v mateřském centru. I tam četla dětem z knížek Hádanky od srdíčka a o medvídku Brumlíkovi. Ovšem udržet pozornost tak malých dětí je opravdu umění, a tak společné čtení trvalo jen krátkou dobu a děti si pak raději hrály. Alespoň si maminky s paní knihovnicí popovídaly o knížkách, o tom, co čtou dětem a co čtou samy.

Byla to také velmi příjemně strávená chvíle v mateřském centru

 

Beseda se spisovatelkou a ilustrátorkou Zuzanou Kopeckou - 17. 2. 2010

Pro malé čtenáře zorganizovaly knihovnice Regionálního oddělení Městské knihovny Boskovice besedu s touto známou dětskou spisovatelkou a ilustrátorkou. Za naši knihovnu se besedy zúčastnila 4 děvčata - Hana Komárková, Kateřina Horáková, Eliška Dokoupilová z 1. ročníku a Eliška Dokoupilová  z 5. ročníku. Spisovatelka zajímavě a poutavě vyprávěla malým čtenářům o začátcích svého psaní, o již vydaných knihách. Povídání zpestřila hádankami a básničkami. Všechny děti obdržely časopis Míša, jehož autorkou je také paní Kopecká a který je věnován  též nejmenším čtenářům. Děvčata si zasluhují pochvalu, jak se bezvadně zapojila do celého besedování a povídání.

 Říjen 2009

Po dvě říjnová odpoledne jsme si v knihovně uspořádali Společné podzimní čtení pro děti aneb moje nejoblíbenější kniha. Jedno odpoledne bylo věnováno žákům základní školy, druhé dětem z mateřské školy a jejich rodičům. Děti si s sebou přinesly svoje oblíbené knihy a z nich jsme si společně četli. Jaké knihy se objevily? O letadélku Káněti, Příhody skřítka Bonifáce, O princezně Lily, Piráti z Karibiku, vyprávění o mašinkách, O Krtkovi. Obou čtení se také zúčastnila paní ředitelka z MŠ a přečetla nám úryvky ze svých oblíbených dětských knížek. Rodiče se pak svěřili, jaké oni měli oblíbené knihy a všichni si se zájmem prohlédli vystavené tituly TOP 12 Kniha mého srdce, které máme k dispozici v naší knihovně.

Březen 2009 - dětské knížky, Václav Čtvrtek - poslech pohádky O Rumcajsovi, společné čtení knihy "Strč prst skrz krk" - každý žák četl o jednom písmenku z abecedy; křížovky, hádanky

Prosinec 2007 - Zdeněk Miler a Krteček, výročí Josefa Lady a jeho knihy; křížovky, hádanky, slovní hříčky

Prosinec 2006 - dětské knihy a jejich autoři, poslech pohádky z CD, soutěže a hry

 
Proces zabral 0.0073 sekund času a 0.78MB paměti.